Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raport NBP o euro a wybory

06 lutego 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa

Kwestia wejścia Polski do strefy euro powinna stać się jednym z kluczowych tematów kampanii wyborczej 
– pisze ekonomista.

Andrzej Wojtyna

 

Na nowy raport Narodowego Banku Polskiego o dylematach dotyczących przystąpienia Polski do strefy euro w pokryzysowych warunkach trzeba było czekać dosyć długo. A gdy się już ukazał, pozostał raczej niezauważony i nie stał się, przynajmniej jak dotąd, przedmiotem poważnej dyskusji. Nie został w każdym razie zauważony przez prof. Witolda Orłowskiego, który po dłuższym milczeniu w sprawie euro jakby ocknął się i wskazuje na konieczność ożywienia dyskusji. Do napisania artykułu („Rzeczpospolita" z 7 stycznia 2015 r.) zainspirowało go jednak przystąpienie Litwy, a nie raport NBP. Dokument został słabo zauważony nawet przez prezesa NBP, który w sceptycyzmie co do członkostwa Polski w strefie euro (wyrażonym np. w wypowiedzi z 22 grudnia dla PAP) idzie dużo dalej. Z raportu nie wynika przecież, że „Polska jest bezpieczniejsza poza strefą euro". Opracowanie banku centralnego zostało co prawda zauważone przez prof. Alojzego Z. Nowaka i prof. Kazimierza Rycia („Rzeczpospolita" z 27 stycznia 2015 r.), ale tylko jako punkt wyjścia dla własnych rozważań.

Powody ciszy

Nasuwa się pytanie, dlaczego raport nie wywołał większego oddźwięku? Pytanie to jest bardzo ważne, ponieważ bez szerokiej i pogłębionej dyskusji nad tym raportem nikłe są szanse, by przystąpienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10059

Wydanie: 10059

Spis treści
Zamów abonament